Buffett geri döndü!

Warren Buffett'in şirketi Berkshire Hathaway, doğalgaz şirketi Dominion Energy için 10 milyar dolar ödeyecek. Berkshire Hathaway böylelikle böylelikle ABD'deki doğalgaz dağıtımında payını yüzde 8'den 18'e çıkaracak

06.07.2020 - 11:16

A -

A +

70 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin altıncı insanı olan Warren Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway 10 milyar dolar harcayarak doğalgaz depolama şirketi Dominion Energy'i satın aldı.

Böylece Berkshire pandemi döneminde ilk kez bir şirketi bünyesine katmış oldu.

Şirketin satın alması için 4 milyar dolar ödenecek geriye kalan 6 milyar dolar ile de şirketin borçları kapatılacak.

Buffett'ın şirketinin 137 milyar dolar nakit parası olduğu bilinirken pandemi dönemini şirketin sakin geçirmesiyle ilgili olarak milyarder, “İlgimizi çekecek bir iş fırsatı görmüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Buffett mayıs ayında yaptığı bir açıklamada ise yeniden satın almalara başlayacaklarının sinyallerini vermişti.

Resmi onayların bu yıl içinde alınmasının ardından şirketin devrinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Buffett'in yeni yatırımı olan Dominion ağırlıklı olarak Virginia, Kuzey ve Güney Carolina, Ohio ve Utah eyaletlerinde 7 milyon civarı müşterisi bulunuyordu. Öte yandan, Duke Energy ile 8 milyar dolar proje maliyeti olan Atlantik Sahili Boru Hattı Projesi'ni yapmayı planlayan şirket bu yatırımdan yükselen maliyetler ve düzenleyici kurullardan kaynaklı gecikmeler nedeniyle vazgeçtiğini duyurdu.

Sıradaki Haber Yükleniyor